Wycieczki edukacyjne dla młodzieży

Jest pewnie najpopularniejszym niemieckim poetą, epoki romantyzmu. Mowa oczywiście o Eichendorffie, który jest bohaterem nowego projektu.
(deutsche Version)

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego i Górnoślaśkie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach połączyły siły i chcą przekazać młodemu pokoleniu wiedzę o Josefie von EIchendorffie. Pomóc ma w tym specjalny projekt wycieczek edukacyjnych.

Projekt skierowany jest do uczniów, którzy uczą się języka niemieckiego jako języka mniejszości. Wycieczki odbywają się oczywiście w Łubowicach - miejscu urodzenia niemieckiego poety. Program każdej z wycieczek obejmuje historię śląskiego odgłęzienia rodu von Eichendorff, zwiedzanie izby pamięci Josefa von Eichendorffa oraz izby regionalnej z wystawą archeologiczną, jak i grę terenową na terenie parku zamkowego i w jego okolicach. Na każdego z uczestników wycieczki czeka również poczęstunek.

Do końca roku Łubowice ma odwiedzić 20 wycieczek. Zainteresowanie ofertą jest większe, niż się spodziewano. Do udziału w projekcie zgłosiło się bardzo dużo szkół. W przyszłym roku projekt ma być kontynuowany. Anita Pendziałek, koordynatorka projektu zna szczegóły: „Na początku obawiałam się, że nie znajdziemy tych dwudziestu szkół. Niepotrzebnie się jednak obawiałam, ponieważ zainteresowanie wycieczkami jest tak duże, że teraz już mam listę 40 szkół, któe byłyby zainteresowane następną edycją projektu. Organizatorzy myślą o tym, by w przyszłym roku projekt kontynuować. Mam nadzieję, że się to uda."

 

 

Najpierw teoria, później praktyka

Do celów projektu należy popularyzacja wiedzy o Eichendorffie oraz jego dziełach literackich, jak i kształtowanie niemieckiej tożsamości. Koordynatorka projektu stawia zatem na kreatywność, krótkie i ciekawe informacje i na zapał młodzieży. Podczas wycieczki odbywa się gra terenowa, podczas której uczeniowie muszą przykładowo odnaleźć konkretne miejsca czy konkretne wiersze na tablicach w parku zamkowym. Rozwiązanie zagadek i zadań uda im się tylko wówczas, gdy uważali podczas zwiedzania i opowiadania.

"Moim celem było, aby to, czego młodzież się o Eichendorffie i jego życiu, twóczości i rodzinie dowiedziała, aby również to zapamiętała. Stwierdziłam zatem, że wycieczki muszą zawierać też jakąś część praktyczną. Opowiadam im sporo, ale zależy mi też na tym, aby niektóe informacje zdobyli sami" - mówi Anita Pendziałek i wyjąsnia - "Stąd też pomysł  na grę terenową, gdzie młodzież musi sięgnąc do historii jak i do poezji Eichendorffa, gdyż na terenie Centrum Eichendorffa rozmieszczone są tablice z wierszami poety. Podczas gry muszą znaleźć odpowiedzi na 5 pytań, znaleźć odpowiednie miejsca oraz skrzynie ze skarbami"

 

 


Młodzież kontra historia

Pierwsze szkoły wycieczkę do Łubowic mają już za sobą, w tym również szkołą z Chałupek. Maria Golombek, nauczycielka niemieckiego w tej szkole, uważa projekt za udany: "Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Dzieci, które uczą się języka niemieckiego jako języka mniejszości, powinny dowiadywać się jak najwięcej o niemieckiej historii i kulturze, a więc rówież o Eichendorffie. Dzieciom się bardzo podobało. Otrzymali dużo informacji, ale nie zostali nimi przeładowani. Informacje dzisiaj przez nich zdobyte nie zapadły by im tak bardzo w pamięć, gdyby je otrzymali podczas zwykłej lekcji. Tego typu wycieczki to naprawdę coś wyjątkowego. Są też kolejnym pozytywnym aspektem w nauce języka niemieckiego jako języka mniejszości"

 

Monika Plura